top of page
Пошук

Форум Енергоменеджерів - прогресивний майданчик з обміну досвідом експертів сфери енергоефективності.


11 грудня відбулася одна з найочікуваніших подій Національного Проєкту «Тиждень Енергоефективності 2024» -  Форум Енергоменеджерів, прогресивний майданчик з обміну досвідом експертів сфери енергоефективності. Онлайн захід модерувала Любава Радійчук,  старша проєктна менеджерка з енергоефективності Офісу підтримки реформ при Міністерстві розвитку громад і територій України.

Першим був виступ Андрія Дворнікова, енергоменеджера Жовківської міської ради. Пан Андрій розповів про те, що перші кроки у напрямку енергоефективності Жовківська громада зробила ще до 2014 року, з моменту підписання Угоди Мерів. З того часу було реалізовано три великі проєкти, місту вдалося залучити донорські кошти, кошти районного бюджету, побудувати три великі садочки та зробити ІТП, у тому числі в багатоповерхових будинках. За чесне і раціональне використання грантів донори також додатково профінансували автономне опалення у садочку, що дало змогу колосально зекономити на використанні газу. Сам енергоменеджмент починався з XL-табличок, де вручну вівся енергомоніторинг. Зараз все більш автоматизовано, але ключовим фактором ефективної роботи є комунікація із завгоспами. Найголовнішою задачею енергоменеджера пан Дмитро вважає наявність цілісної ідеї, документації та активних людей, які готові її втілювати. Зараз отримати донорську підтримку надзвичайно важко, тому місто розглядає можливість отримання кредитування і серйозно слідкує за своєю кредитною історією.

Наступним був виступ Наталії Рубель, першої заступниці голови міста Носівки. Міська громада в 2022 році прийняла рішення залучити такого спеціаліста, як енергоменеджер, на сьогодні місто має розроблений муніципальний енергетичний план, до його розробки залучалися експерти та створювалася робоча група. Сьогодні вже реалізовуються заходи з модернізації водомережі. Громада націлена на те, щоб заходи, які передбачені планом, були реалізовані. Але постало питання стосовно сертифікатів з теплового навантаження та енергозбереження на комунальних підприємствах. В найближчі роки планується проведення незалежного енергоаудиту та сертифікації теплопостачальних об’єктів. Ще на етапі перших кроків до впровадження енергоефективних заходів керівництво міста зрозуміло, що без фахівця з енергоменеджменту не обійтися.

Анна Жовтенко, менеджерка проєктів UNDP, висловила переконання, що енергоменеджмент на місцях є запорукою впровадження енергоефективності: моніторинг витрат та аналіз споживання енергоресурів визначає майбутні енергоефективні заходи. Сама ж система базується на людях, кваліфікований та освідчений спеціаліст – це ключ до успіху всієї справи, тому проєкт UNDP приділяє особливу увагу саме навчанню енергоменеджерів за допомогою залучення найкращих експертів, проведення вебінарів та кооперації з іншими проектами. Станом на сьогодні отримали базові знання понад 4,5 тисячі енергоменеджерів з усієї країни. Зараз завершується підготовка повноцінного комплексного навчального курсу для енергоменеджерів.

Тамара Буренко, депутат Ірпінської міської ради, розповіла про інституційний розвиток та про те, на що в першу чергу потрібно звернути увагу громадам: це люди, це організація процесу і кошти. І серед цих трьох складових, на думку пані Тамари, найціннішим є кадровий потенціал. Саме енергоменеджер може бути драйвером всіх змін в громаді, тому що він шукає шляхи реалізації та фінансове забезпечення, а в процесі підвищує свій рівень знань та передає їх іншим. Також важливим аспектом є обмін досвідом між муніципалітетами та об’єднання у професійні спільноти.

Ольга Єрьоменко, директорка ТОВ «Теплопроект», проєктант, що в останні роки працює над відновленням зруйнованих споруд, котелень, інженерних комунікацій, звернулася до керівників громад із застереженням, що у випадку пошуку донорів необхідно вже мати затверджений проєкт з усіма кошторисами та експертизою. Пані Ольга помітила на власному досвіді, що зараз набирають неабиякої популярності проекти зі встановлення сонячних станцій, які акумулюють енергію та допомагають людям більш комфортно переживати часи енерговідключень.

Артур Обідник, Начальник відділу методологічного забезпечення та регулювання енергетичної ефективності Міністерства розвитку громад та територій України, під час свого виступу зазначив, що закони України «Про енергетичну ефективність» та «Про енергетичну ефективність в будівлях» окреслюють підходи щодо заощадливого споживання енергоресурсів, проте саме енергоменеджмент в громадах, державному секторі та на підприємствах закладає фундамент щодо реалізації положень згаданих законів. На сьогодні окрім норм законів є Постанова №1460, яка визначає порядок запровадження системи енергоменеджменту, вона є обов’язковою для органів державної влади та визначає структуру, порядок і процедуру прийняття рішень. Для органів місцевого самоврядування ця Постанова носить рекомендаційний характер. Пан Артур порекомендував тим громадам, що ще не мали справу з енергоменеджментом, усвідомити необхідність та відчути потребу розпочати роботу над впровадженням енергоефективності. Для прикладу він розповів про одну з громад, яка на етапі розробки стратегії енергоменеджменту відчула неабиякий ентузіазм та зрозуміла на скільки це важливо для оптимізації витрат та економії ресурсів, у тому числі фінансових.

Олексій Оржель, голова Київського офісу Energy Community, зазначив, що за оцінкою Європейського Союзу українське законодавство у сфері енергоефективності більш, ніж на 80% відповідає європейському. Але є певна хаотичність, тому що існує багато планів, багато завдань, які ставить українська сторона, і не зрозуміло на скільки ці процеси скоординовані. Формальне виконання вимог ЄС повинно реалізовуватися і практично. Приймається база, десь локально реалізовується, але все це має стати єдиною матрицею рішень та вкладатися в загальну логіку енергоефективності.

Ольга Чепелюк, технічний радник Проєкту "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні", GIZ GmbH, подякувала організаторам «Тижня Енергоефективності 2024» та організаторам Форуму за створення майданчика для обговорення проблем і перспектив у сфері енергоефективності та додала, що день тому питання обговорювалися на більш загальному, державному рівні, а сьогодні обговорюються більш вузькопрофільні та практичні питання і це чудово, адже саме такі речі роблять Національний Проєкт унікальним. Також пані Ольга розповіла про звернення муніципалітетів з проханням допомогти в питанні опису та прогнозів гендерної і демографічної ситуації в громадах, що необхідні для розробки муніципальних енергетичних планів. У відповідь на запит суспільства Проєкт планує надавати таку експертну допомогу у вигляді створення гендерних паспортів громад.

Сергій СОЛОМАХА, міський голова міста Миргород, розповів присутнім про те, що Миргород започаткував енергоефективний рух ще в 2008 році за підтримки GIZ та співпраці з Асоціацією енергоефективних міст. До того часу поняття енергоменеджменту та енергомоніторингу не були популярними. А вже в 2012 році було створено відділ, який займався інвестиціями муніципальних ініціатив, у тому числі з енергоменеджменту. І тоді ж було реалізовано перший проєкт за участі міжнародних партнерів, але пан Сергій зазначив, що це б не сталося без енергоменджерів. Кадри відіграють велике значення в таких процесах. На даному етапі Миргородська громада завершує розробку муніципального енергетичного плану та готова ділитися досвідом і знаннями з меншими громадами. Також пан Сергій окреслив ряд проблем, що сповільнюють реалізацію енергоефективних проєктів: відсутність єдиної платформи з інформацією про діючі грантові програми підтримки, законодавче ускладнення процесу підключення об’єктів відновлюваних джерел енергії до мережі, необхідність отримання дозволів для встановлення дахових сонячних станцій, неможливість отримання даних споживання енергоресурсів від енергетичних компаній. Такі проблеми становлять перепони для підвищення рівня енергоефективності громад України.

 

Шановна енергоефективна спільното, ми хочемо висловити Вам щире захоплення та вдячність за ваші зусилля, ваш професійний потенціал вже сьогодні наближає Україну до кращого майбутнього!

Контакти

04080, Україна, м.Київ,

вул. Кирилівська, буд. 82, оф.256

+380 67-401-26-98

bottom of page