top of page
Пошук

Підсумки пресбрифінгу «Старт Національного Проєкту «Тиждень Енергоефективності 2024»

За традицією пресбрифінг розпочався з вітальних слів Жанни Пацьори – організатора та президентки Громадської спілки «Бізнес за партнерство». Під час свого виступу пані Жанна наголосила на тому, що сьогодні енергонезалежність є основним пріорітетом нашої національної безпеки, адже вона дозволяє зберігати стабільність навіть у найважчі часи і створює основу для нормального життя кожного українця. Також, на думку пані Жанни, енергоефективність – це не лише стратегічна мета держави, а й можливість кожного з нас зробити свій внесок в енергонезалежність!

 

Перший заступник голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Україні Марія Малая повідомила, не зважаючи на складні умови, в яких перебувають наші громади, бізнес і громадяни, енергоефективність не спинити. Тому що самоврядування і бізнес – головні драйвери, а під час війни це особливо відчутно. Як зазначила пані Марія, Державний фонд декарбонізації створений за європейським принципом та наповнюється за рахунок податку на викиди вуглецю. Накопичення Фонду призначені для пільгового кредитування енергоефективних рішень, а з наступного року також запрацює фінансовий лізинг для енергоефективних програм та обладнання.

 

В свою чергу, Голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Сергій Сухомлин зосередився на практичних прикладах реалізації проектів з енергоефективності. У ході проектування Миколаївського водогону розробники вирішили доповнити його трьома сонячними електростанціями, що дасть змогу зекономити до 20% електроенергії. Такі проекти Агентства завжди оцінюються з точки зору викидів СО2. Також пан Сергій згадав ще один проект – заміна вуличного освітлення громад на світлодіодне. Вже отримані заявки від 370 громад і ведеться робота з пошуку донорів та грантових коштів. А першочерговий пріоритет отримають прифронтові громади.

 

Сергій Нагорняк, голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, запевнив, що всі підзаконні нормативно-правові акти до ЗУ «Про енергоефективність» затверджені, але на практиці щось працює, а щось не працює, і бізнес допомагає їх удосконалювати під нашу реальність. На скільки відомо, європейські партнери вже прийняли більш жорстку директиву, але Україна поки що іде більш м’яким шляхом. Також пан Сергій навів чудовий приклад: лише в Черкаській області за 10 місяців цього року кількість сонячних електростанцій зросла з 1292 до 1395. І вже зараз там громади конкурують за пасивний дохід від них. Альтернативна енергетика розвивається.

 

Натомість, Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів України, зробив акцент на тому, що українці мають бути в курсі, що реформи здійснюються на користь кінцевого бенефіціара – споживача. Тут важливу роль відіграють засоби масової інформації, особливо регіональні, адже частина внутрішніх конфліктів спричинена незнанням. Якщо ми говоримо про відбудову інфраструктури, то варто також говорити про відновлення регіональних медіа, адже 40% з них закрилися на початку повномасштабної війни, а решта ледь тримається на міжнародних грантах.

 

Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України, зауважив, що Тиждень Енергоефективності покликаний продемонструвати що було зроблено за рік, а що ні. З досягнень, на думку пана Олександра, проєкт «Громади для людей» - це фінансові позики для забезпечення енергоефективності громад, яких не варто боятися, адже вони захищені Мінфіном та мають вигідні умови. Чого добитися не вдалося: з кожної гривні, сплаченої споживачем, 65 копійок йдуть Нафтогазу, 35 копійок – на поточні витрати (податки, паливо, зарплати, тощо), і жодної копійки на впровадження енергоефективності. Саме це, на думку пана Олександра, потрібно змінювати.

 

Іван Слободяник, виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад, повідомив, що сьогодні велика кількість громад перейшла на твердопаливне опалення, але відслідковується величезний запит на альтернативну енергетику. На жаль, багато громад, на думку пана Івана, не мали підготовки, але зараз роблять колосальний ривок в бік альтернативної енергії! Проте є проблема – не можна зараз всю комунальну власність у примусовому порядку перевести на організаційно-правову форму товариств з обмеженою діяльністю, приклад цьому – ситуація з опалюванням в Кривому Розі.

 

Тарас Добровський, виконавчий директор Всеукраїнської асоціації об’єднаних територіальних громад, розповів про фахову мережу енергоменеджерів, створену Асоціацією з метою навчання на регулярній основі. Також пан Тарас висловив підтримку діяльності Сергія Сухомлина, як людині, що не з чуток знає проблеми та потреби громад.

 

Юлія Усенко, голова Всеукраїнської агенції інвестиції та сталого розвитку та голова Експертної ради Тижня Енергоефективності, розповіла про процес підготовки Національного Проєкту, який складався з вивчення потреб, можливостей та пошуку практичного досвіду громад. За її словами, підготовка до «Тижня Енергоефективності 2025» розпочнеться вже з січня, відразу після підбиття підсумків цьогорічного заходу. Цілком ймовірно, що наступного року програма Тижня Енергоефективності розшириться додатковими компетенціями, такими як запобігання та виявлення корупції, адаптація до змін клімату та іншими актуальними направленнями.

 

Любава Радійчук, старша проектна менеджерка з енергоефективності Офісу підтримки реформ при Міністерстві розвитку громад і територій України, привітала всіх з початком «Тижня Енергоефективності 2024» та повідомила, що цьогоріч у Звіті пакету розширення ЄС щодо України відмічено наш успіх, адже за минулий рік було прийнято понад 30 нормативно-правових актів у сфері енергоефективності і наше законодавство в цілому відповідає законодавству ЄС. Серед таких актів вона відзначила Стратегію термомодернізації будівель до 2025 року та Національний план дій з енергетики та клімату, які тепер мають стати великою основою, куди має рухатися державна політика в сфері енергоефективності. Пані Любава також відмітила, що за допомогою Офісу були розроблені три важливі цільові програми:

-       з термомодернізації будівель;

-       з енергетичної модернізації підприємств сфери водопостачання та водовідведення;

-       з модернізації підприємств-виробників теплової енергії.

 

Ми дякуємо учасникам пресбрифінгу за продуктивний та оптимістичний старт Національного Проєкту «Тиждень Енергоефективності 2024» та чекаємо усіх на наступних подіях Проєкту, до зустрічі!



Comments


bottom of page